Boo

SVATBA Ruth & Bobby

SVATBA Ruth & Bobby

Hodějovický mlýn 

down

Mám ráda příběhy. A tenhle svatební začíná před pár desítkami let, kdy maminka nevěsty emigrovala do Ameriky.... uplynulo pár další let a užasná Ruth jela ukázat svému klukovi Bobbymu, odkud pochází a kde jsou její kořeny, při téhle příležitosti dostala v Praze zásnubní prstýnek a tihle dva blázínci se rozhodli, že i přesto, že neumí česky a celý svůj dosavadní život prožili v Americe , jejich svatba bude v Čechách!
Na tuhle svatební jízdu vzali početnou část mexicko-americké rodiny a kamarádů ( část Bobyho rodiny pochází z Mexika) a somozřejmně přijela i rodina česká. Miluju tyhle multi-kulti akce! :)
Svatební párty se konala v krásných prostorech Hodějovického mlýna a o tom, že to byla dokonalá svatba se super párty se můžete přesvědčit v galerii.
Ruth a Boby, byl to sen a díky, že jsem mohla být u toho!

I love a great story and this one is definitely one of them…this wedding began a few decades ago, when the bride's mum emigrated to America .... a few years later the amazing Ruth went to show her boyfriend Bobby where she comes from and where her roots originates. Whilst on this trip Boby popped the question and got engaged in Prague! These two fools decided to have their wedding in the Czech Republic even though neither of them speak any Czech and have lived their entire life in America!
They took a large part of the Mexican-American family and friends on this wedding trip (part of Boby's family comes from Mexico) and, of course, the Czech part of the family came as well…I love these multi-cultural events! :)
The wedding party took place in the beautiful premises of the Hodějovický Mill and you can see for yourself that it certainly was a party to remember. Have a look in the photo gallery!
Ruth and Bobby, it was a dream’s come true for me as a photographer and thanks for being a part of your wedding day!